VRSTVY Z NÁS DĚLAJÍ TO, CO JSME

Na pořadí záleží

Když jsme se zamýšleli, jak nejlépe popsat naše konstrukce, vzpomněli jsme si na rozhovor dvou pohádkových postav. Na své první výpravě cestou za osvobozením princezny povídá Shrek oslíkovi: "Zlobři jsou jako cibule." Celý rozhovor vypadal asi takto:

Shrek: "Zlobři jsou jako cibule."

Oslík: "Hmm. To jako že smrdí a nikdo je nemá rád?"

Shrek: "Nééé. oslíku. Protože máme vrstvy. Chápeš? Máme vrstvy jako cibule. Na povrchu je to, co vnímají ostatní a to, co nás chrání. Pod ní jsou další vrstvy, které z nás dělají to, co jsme doopravdy. Ale to vidí jen ti, kteří nás chtějí opravdu poznat. Když nějakou z vrstev odstraníš, už to nikdy nebudeš ty. Budeš někým jiným."

Celý příběh přináší velké ponaučení a lze jej aplikovat i na dřevostavby. I nepatrná změna může vést k úplně jinému výsledku, proto každá z vrstev v naší konstrukci má své opodstatnění.

Princip skladby plášťe budovy

Obvodová stěna

 

Šik kabát domu - plášť stěny v exteriéru (1)

Povrchová úprava stěn exteriéru je vizitkou domu. Ať už jde o omítku nebo dřevěnou fasádu, jsou na ni kladeny obrovské nároky. Musí odolávat povětrnostním podmínkám a zároveň si udržet mechanickou odolnost a barevnou stálost. Lze říci, že povrch stěn v exteriéru je lehký, estetický, větru a vodě odolný kabát, který lze nosit v jakémkoliv počasí. A i po deseti letech bude vypadat šik.

 

Komfort v zimě i létě - tepelná izolace (2)

Vrstva tepelné izolace zabezpečuje teplotní komfort v budově. V zimním období udržuje stavbu v teple, v létě brání přehřívání. Jde o porézní materiál špatně odolávající povětrnostním vlivům, proto se bez exteriérového pláště (kabátu) jednoduše neobejde (proto se ukrývá v bezpečí pod exteriérovým pláštěm).

 

Robustní a stabilní - vnější opláštění rámu (3,6)

Tepelná izolace je kotvena k vnějšímu opláštění rámu. Pevným spojením opláštění a rámu získáme tuhou konstrukci schopnou přenášet různá zatížení. Vnější opláštění rámu se nejen podílí na statické funkci budovy, ale zabezpečuje i požární a akustickou odolnost.

 

Inteligetní skelet - rámová konstrukce (4)

Rámová konstrukce je inteligetní kostrou stavby. Společně s vnitřním a vnějším opláštěním tvoří základní nosný systém celého domu.

 

GoreTex ve stavbě - parozábrana / parobrzda (5)

Rámovou konstrukci je nutné chránit před pronikáním vnitřní vlhkosti. Tuto funkci zabezpečuje nejcitlivější vrstva v domě – parozábrana. Dlouhodobé hromadění vlhkosti v dřevěné konstrukci může vést k trvalému poškození dřevěného rámu stavby. Každý kout, prostup a napojení musí být tedy provedeno s velkou precizností. Chyby se zde neodpouštějí a dodatečné opravy bývají velmi náročné. Protože je parozábrana velmi citlivá na protržení, je schována pod vnitřním opláštěním rámu.

 

Maximálně variabilní - instalační mezera (7,8)

Rozvody elektřiny a instalace jsou umístěné v prostoru instalační mezery. Díky tomu nemusí rozvody procházet skrz parozábranu a nevytvářejí v ní další otvory, které by bylo nutné důkladně utěsnit. Instalační mezera je tvořena roštem a opláštěním, který vytváří nosný podklad pro vnitřní finální opláštění. Zároveň  je vyplněna tepelnou izolací a přispívá ke zvýšení tepelného odporu konstrukce.

 

Vnitřní povrchová úprava (9)

Finální vnitřní povrchová úprava plní hlavně estetickou funkci a zároveň musí být odolná vůči mechanickému poškození. Povrchová vrstva a její vlastnosti vycházejí z charakteru prostředí, ve kterém jsou používány. Například v koupelně musí povrch stěn odolávat vysoké vzdušné vlhkosti a v koncertní místnosti musí pohlcovat zvuk. Pro každý účel je tedy nutné vybrat materiály, které budou plně vyhovovat konkrétním podmínkám.

« VESPER FINANCE Všechny články DŘEVO UMÍ »