VÝMĚNA STARÉHO BYTU ZA MODERNÍ DŘEVOSTAVBU NA OKRAJI OLOMOUCE.

Syn odrostl a nastala chvíle, kdy se manželský pár rozhodl splnit si sen, prodat starý byt a nechat si postavit nový prosluněný domov.

Většinu života jste strávili ve starém, ale prostorném bytě v historickém centru Olomouce. Jste s rozhodnutím byt prodat a nechat si postavit dřevostavbu spokojeni?

Jednoznačně, nám se tady hrozně moc líbí s odstupem několika let jsme nikdy nelitovali a opravdu jsme tady nekonečně spokojeni.

A jaká je to s odstupem času pro vás změna?

Jenom příjemná, protože byt v historickém centru sice přinášel také svá pozitiva, ale to, že najednou tady můžeme být na okraji Olomouce, v přírodě, v novém domě, který funguje, tak to je pro nás úplně něco jiného a my si to nemůžeme vynachválit.

Kdy se Vám vlastně společně s manželkou začala v hlavě rodit myšlenka, udělat tu zásadní životní změnu a nechat si navrhnout a postavit dřevostavbu, která bude reflektovat Váš životní styl?

Dostali jsme od manželčina otce pozemek a před námi stálo rozhodnutí, zda o ně pečovat jen tak, jako o ovocnou zahradu, eventuálně tam pěstovat kytky a nebo se tam přímo nastěhovat. A ta poloha toho pozemku na okraji Olomouce v přírodě, to nás hrozně moc oslovilo a říkali jsme si, že by byla škoda to nevyužít. Tam se začala rodit myšlenka o té myšlenky potom už bylo několik kroků sice velkých a důležitých a přece jenom jsme je zvládli. A nakonec tady bydlíme a opravdu nikdy jsme toho nelitovali, nikdy.

No a nechybí vám třeba ruchu velkoměsta?

Vůbec, my to máme do centra města kousek, ať už autem, nakonec i pěšky. Není to vůbec žádný problém, nám to za to stojí. My si tady užíváme klidu a přírody. Je to úplně něco jiného. Opravdu jsme to nikdy nelitovali.

Vy už jste to vlastně zmínil v předchozí odpovědi. Nicméně, jak jste pozemek, na kterém dům stojí, získali a je s vámi třeba nějak historicky spojený?

Právě, že manželčin otec ho vlastnil už několik desítek let. On si tady pěstoval ovoce, kytičky a tak podobně, ale přece jenom věk přibýval a my jsme začali tušit, že časem ta zahrada, co se týče starosti, přejde na nás. A ono tady od těchto myšlenek k realizaci už nebylo daleko, tak se to nějak všechno spojilo a rodinný pozemek nakonec žije dál.  My jsme si navíc říkali, nebo vyznáváme heslo, že půda se neprodává, že by bylo škoda se toho zbavit a už nebylo daleko k té myšlence bydlet tady a opravdu tu přírodu tady využívat naplno.

Již na první pohled je vidět, že dům je individuálně navržený. Samotný pozemek je velice specifický, lehce svažitý a poměrně úzký. Promítlo se tohle vše do návrhu domu?

Samozřejmě, my jsme taky nějakou dobu architekta hledali architekta, který by opravdu zohlednil to specifikum toho pozemku, který by nám opravdu sedl. Nakonec jsme ho našli náhodně, ale jsme s tou volbou velice spokojení. Studio Kunc Architekt nám nesmírně vyhovuje nebo vyhovovalo. A my jsme tam měli naprosto profesionální a hlavně lidský přístup od vedení celého ateliéru. A zpětně si říkáme, že to tak asi mělo být, že to mělo takhle sednout všechno dohromady. Byly to sice nekonečné měsíce, když se to plánovalo, ale nakonec to všechno sedlo a my jsme si opravdu nechali poradit i do detailů a nelitujeme toho. Všechno to krásně sedlo.

Proč jste vlastně zvolili dřevostavbu a ne zděný dům? Co Vás na dřevu tak imponuje a dokážete si vzpomenout na hlavní důvod vašeho rozhodnutí?

Těžko říct, určitě jsme hledali něco typu bungalov, hledali jsme něco vzdušného, nechtěli jsme jít do takové té stavební cihlové masy. Celkově nás asi ta dřevostavba oslovila jako moderní technologie, používající vzdušné materiály. Prostě nás to dřevo nějakým způsobem oslovilo. Navíc, když jsme přišli spolu s architekty na firmu Vesper Homes, tak zase bylo tam na začátku takové to oťukávání, ale velice rychle jsme si lidsky sedli, což si myslím, že bylo docela zásadní, protože mít i stavební firmu a jejího majitele de facto jako člověka, se kterým můžete všechno prodiskutovat vrchem dolem. A opravdu mít nakonec ten dům jako perfektní bydlení, tak to není vždycky jednoduchá záležitost a ne vždycky to sedne. Ale nám se to naštěstí povedlo.

Jak probíhal návrh a plánování domu? Vybírali jste z nějakých konceptů či katalogů, nebo jste chtěli už od začátku individuální řešení na míru přesně vašim potřebám?

Od začátku jsme šli po individuální koncepci. Stálo nás to hodně času u architekta v Praze, kdy vlastně od nás chtěl vědět, co děláme, co neděláme, kde se nám líbí, jaké máme koníčky, jak žijeme, co děláme večer, co děláme ráno apod.  A z toho vznikl jednoznačně takový ten individuální koncept a návrh.

Možná jste to teď zmínil, nicméně jak Vás při plánování domu ovlivnil právě svými nápady a invencí pan architekt? Bylo rozpracováno více architektonických návrhů?

Ne, v podstatě se jim to povedlo napoprvé. My jsme jim zadali jenom určitou vizi a sami jsme nevěděli, co z toho vznikne.  Ale protože oni mají zkušenosti tady v tomto a nám se líbil jejich celkový koncept architektonického studia, tak se jim podařilo napoprvé něco vytvořit a nám se to líbilo a sedlo to.

Překvapilo Vás něco v rámci architektonického návrhu o čem jste třeba nepřemýšleli? A jste rádi, že to architekt nějakým způsobem vymyslel?

Zpětně. Když se tak dívám, tak jsme se opravdu nechali od architekta překvapit. My jsme mu opravdu řekli jenom rámcové zadání.  A on vymyslel něco tak krásného, že jsme byli sami překvapeni. Těžko říct, jestli to takhle je vždycky, jestli se to takhle podaří, ale my jsme s architektem potom opravdu řešili už jenom detaily a neříkali jsme mu, tohle se fakt nepovedlo, nebo tohle by jsme nechtěli opravdu? Povedlo se nám to, myslím si i oboustranně.

Bylo pro Vás rozhodování řešení domu složité? Měli jste třeba s manželkou odlišný pohled na finální vzhled domu?

Ne to jsme naštěstí neměli, to jsme si rozmysleli ještě před jednáním s architektem. Naše taková ta základní představa byla obrovský obývací prostor spojený s kuchyní. To jsme nechtěli mít zvlášť a do toho, kamna. A ten zbytek ten byl samozřejmě jako ložnice koupelna a pokoj pro syna to bylo takové už ne tolik zásadní, a přesto příjemné. Pro nás je opravdu hlavním prostorem takovým tím žijícím, tím odpoledním, tím večerním, tím shromažďovacím ten obývací prostor s tím výhledem do přírody u toho kuchyně krb. Nepotřebujeme více.

Myslíte, že váš dům reflektuje váš životní styl? Jak podle vás dům zapadá do okolí? Respektuje ráz místa a co třeba na dům říkají sousedé nebo přátelé?

Sousedé ani nevím, ale trošku jsme bojovali s úředníky na městě, kdy tady v ulici je přece jenom každý dům trošičku jiný. A my jsme si řekli, že když budeme mít úplně něco skrytého, zapuštěného do svahu, takže by to neměl být problém. No trošku to problém byl, ale my jsme na tom trvali a prosadili jsme si to. Udělali jsme jenom pár drobných změn, jako třeba okno do ulice a podobně. Ale jinak jsme rádi, že celkově ten dům neční. On není velký, on se neukazuje, jakože pozor, já jsem tady. Ale naopak, zapadne do toho terénu a z té ulice je velice nenápadný, což bylo svým způsobem náš cíl. My nepotřebujeme jako kdyby ukazovat pozor, tady bydlíme.

Vnímali jste od začátku Vesper Homes jako dodavatele nebo jako partnera?

Jednoznačně jako partnera. Nám se velice líbilo už to, že jsme před samotnou stavbou mohli navštívit několikrát firmu. Několikrát jsme se bavili s majitelem panem Šopíkem, viděli jsme v podstatě, jak se tam dům vyrábí, což bylo pro nás také překvapením, běžně se k tomu člověk nedostane a my jsme všechno věděli od začátku. Nás toho moc nepřekvapilo, nás překvapila ta rychlost. Člověk na to není zvyklý, když už všechno bylo najednou vyrobeno, tak přijely kamiony a montážní tým začal dům skládat jako skládačku. Od začátku jsme měli otevřené dveře, mohli jsme se zeptat na cokoliv a nepřekvapilo nás nic zvláštního ve smyslu, že na tomhle jsme se nedomluvili.

Kde jste vůbec na Vesper Homes narazili? A co vlastně rozhodlo, že půjdete do stavby vysněného bydlení právě s námi?

Byly tam dvě věci. Za prvé architekti vybírali, která firma by odpovídala jejich zadání, kdo by to dokázal realizovat. A za druhé, my už jsme s manželkou o Vesper Homes věděli. Věděli jsme, že působí v regionu, měli jsme je trošku načtené. Věděli jsme, co dělají a jak to dělají, takže tam se spojily tyto dvě věci velice příjemně.

Využili jste veškeré naší nabídky služeb spojených s celým procesem stavby a nebo bylo něco, co jste si třeba zařizovali sami. Případně, udělali by jste to tentokrát jinak?

Co se týče domu, tak vlastně bylo všechno hotové komplet. My jsme si potom dodělávali akorát okolí domu, ale faktem je, že to je vždycky běh na dlouhou trať. Na rozdíl od toho domu, dům je najednou rychle a ten zbytek nad tím přemýšlíte je trošku si ho upravujete v hlavě. Takže my jsme využili těch stavebních činností, co se týče domu. Jinak by jsme to asi zřejmě udělali tentokrát stejně.

A ještě se zeptám, co se týče papírování, vyřizování s úřady. Řešili jste si vše sami, nebo to byla součást dodávky Vesper Homes?

Byla to součást dodávky, hlavně proto, že jsme řešili i nějaké problémy třeba se sousedy a již vzpomínané problémy s úředníky. Tak k tomu nám byla firma velice nápomocná. Byl tady několikrát návštěva právě majitele firmy, který s námi byl na několika schůzkách a snažil se nám stejně jako architekti pomoct protlačit ten dům. A my jsme rádi, že to nakonec dopadlo dobře, protože ten pozemek a ten dům si to zaslouží.

Dům je usazen do svažitého pozemku. Co vše muselo před samotnou montáží dřevostavby být připraveno?

Tak musíme si uvědomit, že tady byla ještě původní zahrada, takže zde byly stromy, stará zahradní chatka a pod ní sklep. Několik stromů bohužel muselo jít pryč, zahradní chatka šla pryč, sklep se zahrnul. A nastoupil bagrista, který tady dělal dost velké terénní úpravy, protože je částečně nový dům zařezaný do pozemku. Dále pak příprava základové desky a zpevnění svahu, to všechno tady bylo také důležité. Protože jsme ale měli dostatečné podklady, tak to nebyl problém. Všechno se kvalitně nachystalo a poznáváme to i teď, kdy neřešíme nějaký zvláštní problém týkající se terénu nebo nějakých problémů se stabilitou domu.

Co jste říkali skutečnosti, když se stavěla hrubá stavba a ta hmota domu tady byla během tří dnů. Dům byl pod střechou a mohli jste se projít místnostmi?

Bylo to neuvěřitelné. My jsme se šli samozřejmě na začátek stavby s manželkou podívat, protože jsme přesně věděli v jaký den a v jakou hodinu stavba začne. Bylo to úžasné. Najednou kolem pozemku bylo několik kamionů, velký jeřáb a my jsme hleděli jak najednou ta skládačka vzniká. My jsme samozřejmě věděli, že v továrně je ten dům připraven, ale ta samotná realizace a fakt, že za několik dní tu dům stál, pro nás to bylo něco úžasného. A jak Vy říkáte, mohli jsme se projít místnostmi a najednou jsme začali úplně jinak vnímat ten prostor, samozřejmě pozitivně a příjemně.

Jak vlastně vůbec probíhala stavba samotná. Co jste třeba říkali na nalazení montážního týmu?

Montážní tým,  to pro nás byl tak trošku koncert se na ně dívat, protože najednou tady bylo třeba dvacet lidí, kteří naprosto přesně věděli, co mají pod vedením stavbyvedoucího dělat a všechno klapalo. Bylo prostě vidět, že ta detailní příprava domu tady byla a strašně zkracuje celou tu stavbu. Všichni věděli, co mají dělat. Neřešili jsme opravdu nějaké stavební problémy. To jestli jsme později řešili, jestli má být světlo takové nebo jiné, to jsou detaily a to vám někdy vyplyne, možná až z toho prostoru. Ale samotná stavba byla bezproblémová, rychlá a všechno klaplo tak, jak mělo. Nechtělo se po nás nic zvláštního, jako že musíte se teď hned na místě o něčem rychle rozhodnout. Ne všechno bylo naplánované a sedlo to.

Zmínili jsme, že dřevostavba je prefabrikovaná, tudíž čas výstavby na místě se opravdu minimalizuje. Ovlivnila nějak zásadně stavba svým stavebním ruchem okolí?

Ne, naštěstí ne. My jsme se podobně jako Vesper Homes s domem připravili i my. To znamená, že jsme komplet všechny sousedy v ulici osobně obešli a upozornili jsme je na to, co se bude dít. A jak říkám, podobně jako u Vesper, pečlivou přípravou předcházíte nepříjemnostem a všechno klaplo. Neměli jsme vůbec žádný problém, naopak 9 z 10 procházejících lidí se tady zastavilo a dívali se jak ta stavba vlastně vzniká rychle. Bylo to i pro kolemjdoucí určitě hodně zajímavé.

Jak moc a liší se vůbec nakonec dům od Vašich představ?

Něco jiného je kresba a něco jiného, je to zažít. Ta kresba vám nakonec až tolik neřekne, jako ten opravdový pocit, když třeba po předání stavby tady sedíte v tom krásném prostoru. A my jsme věděli hned, jak jsme sem přišli, že tady na nás působí něco, co mělo. To znamená takový ten pocit domova.

Jak dům vytápíte a jste spokojeni s energetickou náročností budovy?

V rámci vytápění domu tady máme dva základní prvky. Tím naprostým základem je teplovodní podlahové topení, které je napojeno na elektrický kotel. A takovou tou třešničkou na dortu jsou pro nás mastková kamna. Hodně dlouho jsme se rozmýšleli, kterou firmu oslovit, co se týče právě kamen. Nakonec jsme oslovili firmu Akustone a byla to velice dobrá volba. Velice krásná a jedinečná kamna, to je pro nás opravdu něco navíc. My si strašně užíváme večerů v podzimních, nebo zimních měsících, kdy plápolá oheň a pro nás je to naprostá pohoda. Jinak máme tady obrovská okna přes celou stěnu, takže pro nás máme spoustu tepla od sluníčka a celkově jsme hrozně spokojení. Nemáme, co se týče tepelné pohody vůbec co vytknout.

A opačně. Nepřehřívá se Vám dům v letních měsících?

Tak snažíme se, když nejsme doma přes den mít zatažené závěsy. Ano, když přijdete, tak je tady teplo, ale díky tomu, že máme obrovské masy oken a teras, které se dají otevřít na všechny strany, tak po příchodu domů dům vyvětráme a všechno je v pořádku. Určitě by jsme tady třeba nechtěli mít něco jako klimatizaci nebo něco podobného. Pro nás to není úplně vyhovující technologie takový to nahoru dolů. Jsme takto spokojení.

S čím jste ve svém domě nejvíce spokojený právě Vy? A jaké je třeba vaše nejoblíbenější místo?

Já mám velice rád místo u kamen a to nejen když kamna hoří a hřejí. Prostě každý z nás si vždycky najde, nebo už si našel za ta léta nějaké svoje místo. Takže manželka ráda sedí zády k terase a třeba si večer vyšívá, plete, relaxuje. A já mám zase rád knížku u kamen. Každý z nás si našel to správné místo na relax.

Doporučil by jste dřevostavbu i dalším lidem?

Podívejte, on na to je individuální náhled. Já preferuji dřevostavbu, díky použitým materiálům a třeba rychlosti stavby. Někdo vám na to může říct zase něco jiného, někdo má rád cihlu, jako základ každé stavby. My bychom mohli doporučit dřevostavbu z takového našeho vnitřního pohledu. Jsme tady hrozně spokojení a vybrali jsme si Vesper Homes také kromě toho, že oni mají hrozně individuální přístup ke každému klientovi a opravdu tato firma pro nás nebyla nějaký vzdálený stavební moloch. Ale rodinná firma, která nám hrozně moc pomohla, všechno nám vysvětlili. Věděli jsme opravdu o všem a dalo by se říct, že v podstatě doteď jsme ve spojení a neřešíme už dům, ale řešíme pohodu, která tady vznikla.

Vy jste mi na to vlastně odpověděl. Poslední otázka měla být s ohledem na zkušenosti s námi, zdali by jste nás doporučili ostatním lidem?

Ano, doporučili. Už když tady stavba vznikala, tak sem chodili některé návštěvy. Chodily se sem dívat některé rodiny, které uvažovaly nad tím, že si nechají postavit dřevostavbu. My můžeme Vesper pouze doporučit a to kvůli majiteli, kvůli přípravě, kvůli profesionalitě, kvůli takovému tomu opravdu osobnímu přístupu. Myslím si, že v dnešní době to je hrozně důležité. Firem je hodně a myslím si, že oni to velice dobře zvládli a to i přes tu nelehkou Covidovou situaci, která byla v době stavby. Myslím si, že všechno sedlo tak, jak mělo a my jsme s nimi v podstatě neměli nějaký zásadní problém.

Na závěr Vám určitě chci poděkovat za to, že jste byl ochotný sdílet cenné zkušenosti s veřejností. Děkujeme za váš čas a přejeme ať se Vám tady spokojeně žije.

Já také děkuji. A já můžu jen doporučit, že pokud někdo hledá nějaké dobré bydlení, tak ať do toho dá hodně individualismu, ať si to bydlení vymyslí podle sebe, protože tady bude potom žít dalších 50 let, možná i další generace našich dětí. A my jim chceme předat něco, co nám sedne a jsme tady spokojení. Nám se tady dobře bydlí, je to tady opravdu jako na dovolené.

Dispozice: 5+kk
Doba výstavby: 3 dny hrubá stavba, 1,5 měsíce k nastěhování
Zastavěná plocha: 165 m2
Užitná plocha: 200 m2 
Architektura: Kunc architects

Autor článku: Martin Matouš

Tato reference je prověřená společností Vesper Frames s.r.o.



« REKONSTRUKCE PLNÁ KOMPROMISŮ, NEBO MODERNÍ DŘEVOSTAVBA REFLEKTUJÍCÍ POTŘEBY RODINY. Všechny reference Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení. »