DŘEVOSTAVBA JAKO KOMERČNÍ OBJEKT URČENÝ PRO REKREACI.

Investor si přál co nejméně zatížit výstavbou okolí a architekturou apartmánů Chaleyott respektovat charakter horské lokality. Proč se vlastně rozhodnul pro dřevostavbu?

Předně moc děkuji, že jste si ve Vašem nabitém kalendáři udělal čas. Moc si toho vážíme. Jak jsou vlastně Vaši klienti s ubytováním v apartmánech spokojeni?

Já bych řekl, že určitě jsou. Že se nám povedlo postavit to, co jsme původně chtěli. Myslím si, že ohlasy jsou určitě kladné. Důkazem je třeba například portál Booking.com, který všichni známe jako portál pro ubytovatele a za rok 2022 jsme získali rovnou maximální hodnocení deset.

Co vlastně klienti říkají na tento krásný objekt? A to nejenom v rámci exteriéru, ale také útulného interiéru, který se vám mimo jiné velice povedl.

My se snažíme s hosty nekomunikovat úplně intenzivně. Spíše to máme tak, že k nám na apartmány jezdí lidé, aby si užili od začátku až do konce svobody a klidu. Nestojíme tady a nehlídáme je kolik spotřebovali vody, nebo že někde svítí, když odešli. Opravdu jim dáváme prostor. Máme bezkontaktní check-in a check-out, všechno je to zařízené tak, že pokud budou chtít, mohou bý v uvozovkách inkognito. Naopak někteří mají rádi komunikaci s hostiteli a komunikujeme s nimi jak při příjezdu, tak v průběhu pobytu. Když něco potřebují, taky jsme na to zvyklí, především moje paní, která se o hosty stará. 

Celý, poměrně rozsáhlý objekt je dřevostavba. Vnímá vůbec někdo z klientů, že se jedná o dřevostavbu? Všímají si toho?

Určitě ano. Dokonce někteří klienti jezdí právě kvůli tomu, že to je dřevostavba. Někteří klienti by si v budoucnu rádi postavili dřevostavbu, takže to sem jedou prostě okouknout. Zjišťují, jak se jim případně bude v takové stavbě žít, nebo jaký pocit v nich dřevostavba vyvolá. Dřevo, jak všichni dobře víme, je úplně jiný materiál než třeba, když žijete v cihlovém nebo betonovém domě.

Vaše rodina bydlí na jiném místě, také zde v Harrachově. Jedná se také o dřevostavbu? Pokud ne, měnil by jste po této zkušenosti?

My bydlíme kousek odsud v klasickém rodinném řadovém domě z cihel. Kupovali jsme ho vlastně kvůli tomu, že jsme měli malé děti a potřebovali jsme se někde usadit. Můj sen o bydlení je úplně jiný. Samozřejmě je to dřevostavba, patříme do hor a dřevostavby taky.

A Vy sám vnímáte nějaké rozdíly mezi zděným domem a dřevostavbou?

V životě jsme byli v mnoha dřevěných domech, ať už jako hosté nebo u příbuzných a proto jsme vlastně stavěli i Challeyott jako dřevostavbu. Víme, že atmosféra v dřevěném domě je jiná. Taková vřelejší, hřejivější.  A cvelkově to na vás působí uvnitř i zvenčí úplně jiným dojmem, než stavby betonové či cihlové.

Co na architektuře tohoto domu nejvíce klienti oceňují nebo chválí? Jaká je od nich zpětná vazba?

Od začátku jsme chtěli schopného architekta, který nám pomohl právě s ideální koncepcí. Všechno jsme si sepsali a představovali si, kde bychom chtěli být ubytováni my, když bychom byli na horách. Současně jsme měli k dispozici prostorově omezený pozemek. Takže s architektem jsme vymysleli právě takový typ netradičního, moderního, dřevěného a proskleného domu, který má tři apartmány a jeden nebytový prostor. A slouží právě k tomu, aby si lidé omakali něco, co úplně standardně doma třeba nemají.

Je nějaký specifický prvek v exteriéru či interiéru domu, který vždy klienty vyloženě nadchne?

Určitě. Klienti jsou rádi za to přirozené světlo, které proniká do domu skrze velké skleněné portály. Někdy jsou zase klienti, kteří mají všechno zatažené. Asi se trošku bojí. Možná toho, že na ně kouká někdo zvenčí, ale převažuje určitě ta radost z toho výhledu, radost z těch dřevěných prvků a sladění vlastně celého domu s okolím a se zahradou. Všechno je zde vlastně při ruce. Není to žádný rozlehlý areál, ale jsme vlastně v centru Harrachova, kde i přesto máme kousek zahrady.

A naopak, je v objektu něco, kde klienti naráží na nějaký nedostatek.

Možná by jsme trošičku něco dělali jinak, ale není to pro nás nic zásadního. Tak třeba v zimě, díky nezastřešeným terasám na ně sněží a je potřeba to odklízet. Zase na druhou stranu nejsme vyloženě v teplých krajinách, takže ta otevřená terasa potom v létě i na podzim přináší zase trochu přirozeného tepla, což ta zastřešená úplně neumí.

Jak vůbec zpětně hodnotíte spolupráci s Vesper Homes? 

Jednoznačně pozitívně, jsme rádi, že jsme na Vesper Homes na trhu narazili. My jsme to měli tak, že jsme dům nejdřív s architektem vyprojektovali a doladili téměř do nejmenšího detailu a až pak jsme hledali realizační firmu. Což jsme vlastně zjistili, že byla trošku chyba. Jelikož nám na trhu firmy většinou říkaly, že to postavit neumí. Až přišel pan Šopík z Vesper Homes, kterého to jednoznačně nadchlo, protože má rád tyhle výzvy a postavil to na první dobrou. Nutno podotknout, že s ohledem na velikost objektu se zde kombinuje v konstrukci domu také hodně oceli a ostatních materiálů.  Řešila se zde hodně statika, prostě všechno nešlo postavit ze dřeva a tady je to i vidět.

Co dnes zpětně vidíte za největší hodnoty, které vám přístup Vesper Homes přinesl? 

Od samého začátku na nás Vesper Homes působil dojmem, že je to firma, která se postará o celou stavbu na klíč a postaví to tak, že nebudeme muset nic řešit dodatečně. A to se potvrdilo, protože stavba samotná byla velmi rychlá. Měli jsme postaveno za zhruba 6 týdnů a dá se říct, že v průběhu realizace nevznikly vůbec žádné problémy. Všechno zajistila realizační firma. Následně to funguje tak, že pokud se časem ukáže na domě nějaká třeba závada, nebo nutnost nějakého upgradu, tak prostě máme na sebe telefony, zavoláme si a naplánujeme si to v kalendáři. V dohledné době budeme realizovat na domě fotovoltaiku, takže to opět děláme ve společné koordinaci a všechno šlape tak, jak má.

Máte za sebou velice zdařilé zahradní úpravy okolí, které umocnily finální vzhled domu. Co na Váš dům s odstupem času říkají sousedé či přátelé?

Tak sousedi už pokukovali vlastně v prvních chvílích po dostavbě domu. Zahradu jsme realizovali odbornou firmou a musím říct, že se jim to povedlo a ohlasy jsou určitě kladné. Není tady velký prostor, ale zase je potřeba to nějakým způsobem to zazelenit, udělat tam koutek pro pohodu a relax. A to se myslím povedlo. Klienti jsou nadšení, že si můžou třeba v rohu zahrady opéct buřty nebo se pohoupat v houpací síti.

Vesper Homes pracuje off-site, takže většina komponentů pro dřevostavby se připravuje mimo staveniště ve vlastním výrobním závodě. Tímto řešením se eliminují chyby a minimalizuje čas výstavby. Co jste říkal pracovnímu tempu v prvních dnech montáže hrubé stavby?

My jsme to tak trošku čekali, protože jsme si vyhlédli typ stavby, která se připraví někde jinde a přiveze se sem v prefabrikovaných částech. Pozemek je obklíčen ze tří stran silnicemi a nějaké dlouhé stavení, které by trvalo dva či tři roky nepřicházelo v úvahu. Navíc jsme tady na pozemku ještě podnikali, takže to se muselo nějak skloubit. Byli jsme spíše napnutí, jak to všechno montážní tým pořeší a v prvních dnech to vyrostlo strašně rychle. Myslím si, že i samotný Harrachov byl překvapen, že se takový typ staveb dá dělat a nenapáchá ani moc špíny, hluku nebo chaosu v okolí.

A co třeba sousedé či známí, kteří samotnou výstavbu dřevostavby sledovali?

Co jsme věděli z ohlasů od známých, tak všichni poukazovali na to, jakým způsobem to rychle roste. A vlastně jsme v Harrachově rozproudili takovou diskuzi, jestli ty dřevěné stavby takto ano či ne? A zda sem tato architektura patří či nepatří, jestli mají být dřeva mořená na fasádě či nemořená a tak dál. Za což jsem rád, protože vždycky zastávám názor, že pokud se o něčem mluví, tak je to zajímavé. Pokud se o tom nemluví, je to špatně.

Ještě se vrátíme k montážnímu týmu Vesper Homes. Jak na Vás vlastně při celé realizaci dřevostavby na klíč samotný realizační tým působil?  Bylo to sehrané, nebo to vypadalo jako velký neřízený chaos?

Ne, chaos to určitě nebyl, již dopředu jsme se vším byli obeznámeni. Věděli jsme kolik chlapů přijede, kdo to bude řídit, jak bude najíždět těžká technika a kolik přijede kamionů s těmi velkými stěnovými segmenty. Jeřáb, který to dával všechno na sebe jako Lego tady byl ukotven několik dní.  Takže jsme věděli, že určitě tady musí být někdo, kdo to bude šéfovat. A to se povedlo. Byl to stavbyvedoucí pan Šopík a vyloženě se v tom vyžíval. Takže já si myslím, že každý, kdo bude v budoucnu s Vesper Homes stavět, tak ho nemůže přehlédnout nebo přeslechnout. A to je správně, tak to má být.

Hrubá stavba v tomto případě trvala čtyři nebo pět dní, dokud nebyl objekt zaklopen střešními díly a pojistnou fólií. Posléze následovala spousta dílčích řemesel. Byly zde z Vašeho pohledu nějaké prodlevy? Navazovalo to všechno na sebe?

Určitě to všechno navazovalo tak, jak jsme si naplánovali. Bylo to až extrémně rychlé, takže jsme věděli, že si už moc nemůžeme vymýšlet. Tím, že jsme byli domluveni na realizaci domu na klíč, tak jsme věděli, že jakmile začne stavba, tak to vše na sebe bude navazovat. Takže objekt byl předán hotový a na čas. A to včetně dlažeb, sanity, elektroinstalací, dveří, schodiště, vymalování atd. A na nás už potom bylo jenom interiér vybavit kuchyňskými linkami, osvětlením a bylo hotovo.

Popsal by jste nám, jak vypadá realizace na klíč v rámci exteriéru a interiéru? Co vlastně se vše dělalo v rámci této zakázky?

Tohle všechno ladíte vlastně ještě předtím, než se začne stavět. Samozřejmě máte na výběr různé etapy. My jsme si zvolili dokončení na klíč s tím, že jsme si zvolili do exteriéru dřevěný fasádní obklad, potom typ toho dřevěného obkladu, zde bylo také spousta možností. Dále pak typy oken, jestli to jsou hliníkové, dřevo-hliníkové, nebo dřevěná s trojsklem, to všechno jsme si vybrali už dopředu v pražské kanceláři. Co se týče interiérů, tak jsme také chtěli, aby byl interiér předaný od jedné firmy kompletně. Takže při případných reklamacích v budoucnu-pokud by tedy nastaly, abychom se jednoduše vyvarovali situacím, že se vlastně neví, kdo za co může. Tady jednoznačně víme, že za všechno zodpovídá Vesper Homes. V podstatě jsme nic zásadního za tři roky provozu domu nenašli. Myslím si, že to zde dokončit na klíč a ne do fáze hrubé stavby byla rozhodně dobrá volba.

Liší se na konec dům od vašich představ?

Určitě ne, my jsme ho přesně takto chtěli. Pokud by se nějak lišil od našich představ, tak by jsme to řekli již v momentě návrhu. Musím podotknout, že jsme měli svého architekta i když jsme mohli využít služeb Vesper Homes i v tomto ohledu. Ale my už historicky spolupracujeme s panem architektem, který nám pomohl v jiných projektech a tak jsme nechtěli tuto cestu měnit. Takže dům je pro nás právě přínosem v tom, že jsme ho přesně takto chtěli a tak nám ho firma postavila.

Úkol architekta je nejenom to, aby navrhnul dům podle vašich představ.  Jeho úloha je také, aby dům respektoval okolní krajinu a zapadal do ní. Povedlo se to podle Vás v tomto případě?

Za nás můžeme říct, že určitě ano. S výsledkem jsme spokojeni. Pokud lidem, kteří zde žijí bude časem připadat, že sem tato dřevostavba patří, tak to pro nás bude samozřejmě výhra, protože tak to máme i my.

V konstrukci jednotlivých panelů používá Vesper Homes mimo jiné materiály od značky Fermacell, které výrazně zlepšují akustické vlastnosti a požární odolnost objektu. Jak je to vlastně s hlučností v tomto objektu?

Akustika je zde výborná. Jak jsem říkal, máme zde tři apartmány a to jeden v přízemí a dva v patře. Od začátku jsme počítali s tím, že návštěvníci se nebudou v jednotlivých apartmánech znát. Budou to v podstatě cizí lidé, tak jako na hotelu, takže jsme hledali řešení, které by hluk minimalizovalo. Myslím, že podle ohlasů se akustika objektu rozhodně vydařila.

Úspora energie je v poslední době velmi důležité téma. Jak apartmány Chaleyott vytápíte a jste vlastně spokojeni s energetickou náročností této dřevostavby?

Objekt je kupodivu vytápěný elektřinou, jako hlavní zdroj tepla je podlahové vytápění, které je jednoduše řízeno v jednotlivých prostorech nezávislým termostatem na stěně. Současně v každém apartmánu máme, jako doprovodný zdroj tepla krb na dřevo. To je spíše pro atmosféru, ale umí taky pěkně zahřát. A samozřejmě klimatizace na léto, která umí také vytopit. Takže my tady jsme připraveni na všechny varianty. Co se týče úspornosti, tak musím říct, že vyúčtování už přišlo v podstatě dvakrát a ani jednou to nebylo dražší než v našem vlastním rodinném domě, který je cihlový a samozřejmě menší.

A naopak, nepřehřívá se objekt v letních měsících? Nutno podotknout, že je zde hodně prosklených ploch.

Občas se přehřeje, to je pravda. Tady v přízemí, kde zrovna sedíme, kryjí velkoformátové prosklení vzrostlé stromy. Co se týče apartmánů v patře, tak samozřejmě je tam černá antracitová střecha a do té, když se všeobecně opře slunce, tak si myslím, že se každý dům lehce přehřeje.  Ale od toho zde máme právě zmíněnou klimatizaci, aby v horkých dnech, kterých zde stejně není mnoho, teplotu vykompenzovala. Záleží také na tom, jakým způsobem naši hosté větrají, zda jsou třeba v průběhu dne v apartmánu a dokážou si teplo k večeru vyvětrat, když slunce zajde.

 
Všechny reference REKONSTRUKCE PLNÁ KOMPROMISŮ, NEBO MODERNÍ DŘEVOSTAVBA REFLEKTUJÍCÍ POTŘEBY RODINY. »